Wynajem, czy zakup kserokopiarki – co wybrać?

Wynajem i zakup kserokopiarki za gotówkę (lub przelew) to dwie najczęściej wybierane formy zdobycia urządzenia drukującego do firmy. Leasing czy zakup na raty to obecnie rzadko wybierany sposób finansowania drukarek, ponieważ bywa nieopłacalny. Dlatego w przypadku konieczności instalacji urządzenia MFP w swojej firmie zadajemy sobie pytanie: Wynajem, czy zakup kserokopiarki? 

Co wybierają klienci?

Zdecydowana większość firm stawia na wynajem urządzeń MFP, stopniowo wymieniając swoją flotę maszyn, lub jednorazowo podpisując umowę na kompleksową obsługę druku. Wśród naszych klientów zauważyliśmy, że firmy które raz zdecydowały się na wynajem urządzenia – są zadowoleni ze zmian i nie wracają do zakupu maszyn na własność. 

Jakie są zalety wynajmu urządzenia? 

Wynajem kserokopiarek i drukarek przewyższa ich zakup praktyczne pod każdym względem. Wymienię tutaj kilka najważniejszych cech, na które  powinniśmy zwracać szczególną uwagę.

  • Przejrzyste i stałe koszty druku – kwota na fakturze jest zależna tylko od ilości wydrukowanych stron
  • Faktura za wynajem kserokopiarek jest kosztem uzyskania przychodu
  • Brak finansowego wkładu własnego przy podpisywaniu umowy
  • Brak niespodziewanych kosztów związanych z serwisem (nagłe usterki itp)
  • Wszystkie materiały eksploatacyjne (tonery, bębny itp) są wymieniane przez serwis, klient musi zadbać tylko o papier
  • Szybki czas reakcji  na zgłoszenie – usterki wynajmowanych maszyn traktujemy priorytetowo
  • Telefoniczne wsparcie dla użytkowników

 

W przypadku wynajmu nawet jednego urządzenia MFP A3 jest możliwość konfiguracji oprogramowania SmartScan, które pozwala na szybkie i proste skanowanie prosto do edytowalnych plików Word, Excel  czy przeszukiwalnych PDF bezpośrednio z panelu kserokopiarki. 
W przypadku większej ilości maszyn zalecamy korzystanie z systemów zarządzania drukiem, które pozwalają dodatkowo zmniejszyć koszty wydruków i wprowadzają dodatkowe funkcjonalności. 

Dla kogo zakup kserokopiarki?

Jeśli drukujesz kilka stron miesięcznie lub szukasz urządzenia do zastosowań domowych. Właściwie to tylko w tych dwóch przypadkach zakup jest bardziej opłacalny niż wynajem. Jeśli  szukasz odpowiedniego urządzenia dla małej firmy zajrzyj tutaj.Oczywiście pomijam tutaj politykę wewnętrzną firm, która może nakazywać zakup, a nie podpisanie umowy. Istnieje też możliwość podpisania umowy serwisowej do posiadanych już maszyn, wtedy koszty za jedną stronę są odpowiednio niższe względem wynajmu.

© WAJPOL Częstochowa 2020