Sterowniki PCL czy PS? Jaka jest różnica i który wybrać?

Zanim wyjaśnimy różnice między sterownikami PostScript i PCL przypomnijmy: zawsze instaluj sterowniki ze strony producenta Twojego urządzenia. Unikaj wpisywania w Google haseł typu „nazwa drukarki sterowniki” –  większość wyników wyszukiwania będzie pochodzić od firm trzecich. Zazwyczaj tego typu strony internetowe oferują oprogramowanie do wyszukiwania sterowników, które na stałe instaluje się w naszym komputerze i regularnie przypomina się reklamami zachęcającymi do zakupu płatnej wersji. Nawet jeśli znajdziesz sterownik oznaczony jako odpowiedni dla Twojego urządzenia – może być niekompatybilny, lub zawierać „gratisowo” szkodliwe oprogramowanie i wirusy. Każdy producent urządzeń drukujących udostępnia dział ze sterownikami i oprogramowaniem – dla przykładu Konica Minolta udostępniła Centrum Pobierania, gdzie w prosty sposób znajdziesz dedykowane sterowniki. Na stronie producenta Twojej drukarki możesz znaleźć wybór kilku rodzajów sterowników, różnią się rozmiarem i dopiskami typu PCL, PS i GDI – wyjaśniamy na czym polegają różnice, i który z nich wybrać.

Pełny pakiet instalatora czy Printer Driver Only?

Poza wyborem rodzaju sterownika możesz wybrać sposób instalacji drukarki. Każdy z producentów nazywa pakiety instalatorów trochę inaczej/po swojemu, ale brzmią one podobnie (np. pełne oprogramowanie drukowania i uproszczony sterownik druku). Pełny pakiet instalatora to zazwyczaj sterownik wraz z dodatkowym oprogramowaniem i prostym kreatorem wyszukującym automatycznie drukarki w sieci. Często wraz ze sterownikiem instaluje się dodatkowe narzędzie monitorujące stan materiałów eksploatacyjnych. Ten rodzaj sterownika dedykowany jest dla mniej zaawansowanych użytkowników i do zastosowań domowych – pozwala w prosty sposób zainstalować drukarkę i zacząć pracę. Drugi z nich to pakiet samego sterownika druku – często pozbawiony instalatora więc cały proces należy wykonać ręcznie krok po kroku w systemie operacyjnym komputera. Printer Driver Only zajmuje mniej miejsca i nie obciąża tak zasobów komputera.  Ze względu na konieczność ręcznej konfiguracji – zaleca się, aby tego rodzaju drivery były instalowane przez zaawansowanych użytkowników lub dział IT. 

Podsumowując: Prostszy w instalacji i konfiguracji jest pełny pakiet instalatora – pobierz uniwersalny sterownik Konica Minolta wraz z instrukcją tutaj. Sterowniki typu Printer Driver Only używane są w firmach i przez bardziej zaawansowanych użytkowników.

Pamiętaj: Pobieraj sterowniki tylko ze strony producenta Twojego urządzenia. 

Jakie są różnice między sterownikami PCL i PostScript?

Jeśli zainstalujesz oprogramowanie ze strony producenta, zapewne jeden i drugi rodzaj sterownika będzie działać. Niezależnie, czy masz zainstalowane sterowniki PCL czy PS, prawdopodobnie nawet nie zwracasz na to uwagi w codziennej pracy. Poza nimi istnieją jeszcze mało popularne sterowniki GDI. Wybór odpowiedniego sterownika to nasze zadanie w trakcie instalacji urządzenia w siedzibie klienta, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby samodzielnie zdecydować co zainstalujesz w swoim komputerze.  

Sterowniki PCL

Sterowniki PCL

PCL, czyli skrót od Printer Command Language to stworzony przez firmę HP język komunikacji z drukarką. Firma Hewlett-Packard stworzyła go w 1980 roku, a  do dziś jest to najczęściej wykorzystywana forma komunikacji z urządzeniami drukującymi.  Ponad 40 lat historii – robi wrażenie, prawda? Oczywiście dzisiejsza wersja PCL różni się od tej z 1980 roku, jest stale ulepszana i rozwijana. Sterownik PCL wykorzystuje podzespoły Twojej drukarki do przetwarzania niektórych drukowanych elementów takich jak zdjęcia, grafiki czy inne ozdobniki tekstu, które nie są zapisane w Fontach urządzenia. Pozwala to przyspieszyć proces druku poprzez częściowe przetworzenie danych bezpośrednio na urządzeniu. Wiąże się to z ograniczeniami w jakości druku – jesteśmy zmuszeni korzystać ze zdefiniowanych na drukarce profilów kolorów i innych ustawień, a jakość grafik na wydrukach zależna jest od posiadanego urządzenia.  Sterowniki PCL są najpopularniejsze wśród urządzeń domowych i biurowych – zazwyczaj ich instalacja jest bardzo prosta i ogranicza się do klikania [dalej]->[dalej]->[instaluj]. 

Adobe Post Script Logo

Sterowniki PS

Sterowniki PostScript zostały stworzone w 1985 roku przez Amerykańską firmę Adobe. Ta sama firma stworzyła pliki PDF i bardzo popularny pakiet programów graficznych, dlatego świetnie sprawują się z tym pakietem. Jeśli korzystasz z Adobe CreativeCloud i drukujesz bezpośrednio z programów, to w pierwszej kolejności pomyśl właśnie o sterowniku PS. Różnia między PCL a PS polega na sposobie przetwarzania danych. PostScript samodzielnie przetwarza wszystkie dane – bez wykorzystania procesora w drukarce. Pozwala to uzyskać powtarzalność kolorów na wydrukach, lepsze i bardziej dopasowane barwy – mamy większe możliwości ustawień, nie jesteśmy zmuszeni do korzystania z profili domyślnych drukarki.

Skoro tak idealnie drukują, to dlaczego PCL jest popularniejszy? Wysoką jakość druku otrzymujemy kosztem wydajności drukarki, a do dokładnego ustawienia kolorów niezbędna jest dodatkowa wiedza lub pomoc firmy zewnętrznej. W przypadku drukarek Konica Minolta oba typy sterowników mają takie same okna konfiguracji, więc użytkownicy nie powinni mieć problemu z przesiadką z jednego na drugi.

Drukarka na sterowniki GDI

Sterowniki GDI

GDI (Graphics Device Interface) to tak naprawdę komponent systemu Windows odpowiedzialny za interfejs użytkownika w starszych systemach operacyjnych. Drukarki GDI są więc urządzeniami kompatybilnymi tylko ze środowiskiem Windows. Sterowniki GDI wykorzystują system graficzny Windows aby rasteryzować obraz  dzięki temu cały dokument przetwarzany jest na komputerze z którego drukujesz, bez wykorzystania drukarki. Znacznie obniża to koszt urządzenia – takie drukarki często nie posiadają swojego procesora ani pamięci. Obniża to koszty samego urządzenia drukującego, w zamian za mniejszą wydajność. Dziś rzadko spotyka się już takie rozwiązania, ale drukarki GDI nadal są produkowane, większość producentów sprzętu drukującego ma w swojej ofercie przynajmniej jedno takie urządzenie. 

Sterowniki PCL czy PS, które wybrać? 

Jak widzisz w pytaniu nawet nie wymieniamy sterowników GDI, są używane bardzo rzadko, a jeśli Twoja drukarka nie działa na PS ani PCL, sprzedawca zapewne poinformuje Cię o tym i dostarczy wymagane sterowniki. W pozostałych przypadkach zazwyczaj optymalnym rozwiązaniem będą sterowniki PCL – Druk biurowy, domowy, faktury, druki magazynowe itp. 

Sterowniki PCL nie zawsze będą szybsze! O ile w druku biurowym sprawdzają się idealnie przyspieszając wydruk, w przypadku typowych plików graficznych będą spowolniały pracę.  Drukując sterownikiem PCL np. makietę dużego baneru na formacie A3, urządzenie dostanie dużą ilość danych graficznych do przetworzenia co może spowodować kilku lub nawet kilkunastominutowy przestój w druku – przecież elementy graficzne są przetwarzane na urządzeniu, które posiada słabszy procesor niż Twój komputer. Jeśli drukujesz makiety dużych plików graficznych, spore pliki PDF, mapy geodezyjne, zależy Ci na powtarzalności i możliwości lepszego dopasowania profili kolorystycznych – wtedy zainstaluj sterownik PS.

Sterownik PostScript może też okazać się przydatny jeśli posiadasz starą drukarkę, która bardzo długo „Myśli” Przed wydrukowaniem niektórych dokumentów PDF. Dzieje się tak, bo na przestrzeni lat język PCL został mocno rozbudowany, podobnie pliki PDF, które stale są wspierane przez ich twórcę – firmę Adobe. Stare urządzenia mają wolniejsze procesory, więc nowe skompresowane pliki PDF, często z aktywnymi polami w formularzach są dl nich zbyt skomplikowane. Po zmianie sterownika na PS przyspieszysz pracę drukarki zrzucając to zadanie na Twój komputer. 

Wybór odpowiedniego sterownika nie jest taki oczywisty. Pracować możesz zarówno na jednym jak i na drugim rodzaju sterowników, a przy sporadycznych wydrukach nawet nie będziesz na to zwracać uwagi. Pamiętaj – drukarka ma być Twoim narzędziem pracy, a nie odwrotnie – dopasuj urządzenie do swojej pracy, a nie swoją pracę do urządzenia.