Oryginał czy zamiennik?

Oryginał czy zamiennik? Jaki tusz lub toner wybrać?

Gdy nadejdzie czas wymiany tuszu lub tonera stajemy przed pytaniem: Oryginał czy zamiennik? Wstępna kalkulacja jest prosta: zamiennik może być  nawet kilkukrotnie tańszy. Ale czy tak jest rzeczywiście? Ceny materiałów eksploatacyjnych są zależne od posiadanego urządzenia, przedział cenowy  jest bardzo duży.  W przypadku najtańszych urządzeń możemy zapłacić nawet tyle samo ile kosztowała drukarka! Warto kalkulować wydatki na wydruki: Jak obliczyć koszty druku?  Wybierając toner lub tusz powinniśmy brać pod uwagę zalety i wady jednych i drugich.

 

Jakość wydruku

Pomimo zapewnień wielu producentów zamienników o najwyższej jakości ich wykonania, to oryginały zapewniają najwyższą jakość naszych wydruków. Zazwyczaj drukując na zamiennych materiałach kolory nie są tak nasycone i dokładnie odwzorowane jak w przypadku oryginalnych. Oczywiście na rynku znajdziemy nieoryginalne tusze, które nie ustępują jakością tym dostarczanym przez producenta drukarki, ale ich cena zazwyczaj nie jest już tak korzystna.

 

Żywotność drukarki

Wpływ na awaryjność naszych urządzeń ma wiele czynników – miejsce postoju, sposób używania czy materiały eksploatacyjne. Zamienne tusze i tonery mogą np brudzić drukarkę wewnątrz, przez co nasze wydruki też będą pobrudzone. Stosowanie zamienników może skutkować nie tylko drobnymi usterkami. Mogą wystąpić uszkodzenia głowicy w drukarkach atramentowych, czy wkładu światłoczułego w laserowych. Oczywiście, tego typu usterki to nie jest reguła, a stosując oryginalne materiały nie mamy 100% pewności bezawaryjnej pracy drukarki przez 10 lat.

 

Zamienniki, a gwarancja?

Każdy z producentów drukarek gwarantuje sprawność urządzenia tylko przy stosowaniu oryginalnych materiałów. Wiele serwisów gwarancyjnych wymaga dostarczenia drukarki z tuszami lub tonerami. W skrócie – zamienniki stosujemy na własne ryzyko.

 

Cena i wydajność

Zamienniki tańsze. Tańsze w zakupie, niekoniecznie tańsze w używaniu. Niektóre zamienniki mogą mieć mniejszą wydajność niż oryginalne materiały. W praktyce może to skutkować tym, że po przeliczeniu na liczbę wydrukowanych stron oryginał ma bardzo zbliżony koszt wydruku jednej strony. Jednocześnie istnieją zamienniki mające większą żywotność od oryginałów. Zazwyczaj są one oznaczane dodatkowym symbolem „XL” lub „XXL” – w ich przypadku zwiększa się opłacalność stosowania zamienników. Przy obliczaniu kosztów druku należy pamiętać, że podana przez producenta liczba stron, które toner lub tusz wydrukuje jest orientacyjna i dotyczy dokumentów o 5% pokryciu wydruku, w praktyce jest to niewielka liczba tekstu, sam nagłówek, czy logo naszej firmy. W przypadku nowszych urządzeń Konica Minolta i Develop różnica cenowa między tonerami oryginalnymi, a zamiennikami jest tak mała, że stosowanie materiałów zamiennych jest nieopłacalne (biorąc pod wagę szybsze zużycie pozostałych materiałów przez stosowanie zamienników).

 

A może tonery i tusze regenerowane?

Na rynku można znaleźć oferty na regeneracje tuszy, lub nawet zakup już regenerowanych materiałów. Znajdziemy też zestawy do samodzielnej regeneracji kartridży i tonerów. Takie zabiegi dają podobną jakość jak w przypadku zamienników. Po kilku dopełnieniach jakość wydruku może znacznie spaść. W przypadku samodzielnego napełniania trzeba pamiętać, że to „brudna robota” – atrament trudno zmyć i sprać i z ubrań, rozsypany toner również jest problematyczny w usuwaniu. UWAGA – rozsypanego tonera nie należy sprzątać zwykłym odkurzaczem, może to skutkować trwałym uszkodzeniem odkurzacza!

 

Oryginał czy zamiennik? Podsumowanie

Jak widać nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wiele zależy od tego gdzie i do czego wykorzystujemy drukarkę, od modelu urządzenia i jakości zamienników jeśli się na nie decydujemy. Najbezpieczniej jest używać oryginałów. Na rynku są dostępne urządzenia, które mają opinię „odpornych na zamienniki”. Jeśli zależy Ci na stosowaniu zamienników, zapytaj sprzedawcę, które urządzenie będzie odpowiednie. Staraj się unikać zakupu w marketach, oferta w tego typu sklepach zazwyczaj opiera się o tanie urządzenia z dużą liczbą funkcji i wysokimi kosztami eksploatacji. Pamiętaj, że zamienników używasz na własne ryzyko, możesz mieć problemy z serwisem gwarancyjnym swojego urządzenia,. Szukając drukarki dopasuj urządzenie do swoich potrzeb, jeśli potrzebujesz niezawodnego rozwiązania do firmy, zazwyczaj najlepszym rozwiązaniem jest wynajem urządzenia – wtedy nie będzie dylematu: oryginał czy zamiennik?

 

Udostępnij :

Share on email
Email
Share on linkedin
LinkedIn
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram

Odwiedź nasz blog: